News

Archiwa Józefa Skrzeka

Nowy rok to dobry moment na start nowych projektów. Józef Skrzek przygotowuje ich kilka – w najbliższych dniach poznacie je dokładniej. Muzyk zdecydował się także udostępnić unikatowe materiały ze swojego archiwum.

Józef Skrzek dołączył do artystów, którzy udostępniają swoje nagrania w serwisie Bandcamp. Można w nim kupować pojedyncze utwory jak i całe albumy, wpłacając sugerowaną przez artystę kwotę lub, wedle uznania, większą. W ten sposób pomijamy firmy płytowe, koszty produkcji CD i docieramy do fanów z materiałem, którego na srebrnych krążkach nie doczekaliby się nigdy. Zaczynamy od trzech koncertów i jednego singla:

To koncert wyjątkowy, znany niektórym fanom artysty za sprawą płyty „Koncert Świętokrzyski”. Józef zagrał w środku stanu wojennego dla wypełnionego po brzegi kościoła, łącząc brzmienia organów piszczałkowych z syntezatorami Mooga. Choć robił to już wcześniej, to występ w Warszawie był swoistym apogeum tych eksperymentów i jednym z najważniejszych występów w całej działalności Józefa w ogóle. W ramach recitalu „Zmęczenie” pojawiły się mocno zmienione kompozycje z LP „Ojciec chrzestny Dominika”, nieśmiertelne „Freedom With Us”, „Hung Under” oraz dwa utwory, które wówczas nie zostały jeszcze zarejestrowane w studiu: „Zbliż się do mego serca” i „Nie godniśmy Panie stanąć”.

Materiał poddano remasteringowi i przedstawiono w oryginalnej długości i kolejności utworów (na CD „Koncert Świętokrzyski” układ został zmieniony, a czasy trwania były nieco krótsze). Do całości dołączono nową okładkę do druku (przód i tray CD) – dostępna przy zakupie całego albumu.

http://skrzek.bandcamp.com/album/1983-02-13-warszawa-ko-ci-w-krzy-a

Jeden z najważniejszych festiwali muzyki elektronicznej, jakie kiedykolwiek istniały w Polsce. Nie mógł obyć się bez Józefa Skrzeka, choć jego twórczość zawsze znacznie odbiegała od innych el-muzyków. Przede wszystkim dlatego, że unikał sekwencerów, niekiedy tylko posiłkując się automatem perkusyjnym. Tak właśnie było w Piszu, gdzie do prostej dość maszyny i kilku cyfrowych syntezatorów Józef dołączył nieśmiertelne brzmienie Minimooga. Instrument królował w nowy wersjach „Odlotu” (!), „Toczy się koło historii”, „Hung-Under” czy swobodnej impresji na temat „Follow My Dream”. Nie zabrakło też kilku całkowicie świeżych, porywających improwizacji.

Zremasterowany materiał wypełnia dwie płyty CD i stanowi kompletny zapis koncertu. Do całości dołączono okładkę do druku (przód i tray CD) – dostępna przy zakupie całego albumu.

http://skrzek.bandcamp.com/album/1996-08-09-pisz-amfiteatr-zef-96

Zasypane śniegiem Planetarium w Chorzowie było tego dnia wypełnione szczelnie, do ostatniego miejsca. Godzina czternasta, pora obiadowa. Na widowni – dzieci w wieku wczesnoszkolnym, zapatrzone w projekcje sztucznego nieba, żywo reagujące na spadające komety i wszystkie wizualizacje. Tych żywiołowych reakcji nie słychać niestety na nagraniu, ale bez wątpienia przełożyły się na Józefa, który dał doskonały koncert – szczególnie interesująco wypadają improwizacje, gdzie królują syntezatory Mooga – zazwyczaj liryczne, delikatne, niekiedy tylko ostre i zadziorne. Pojawiło się też kilka piosenek z żelaznego repertuaru Józefa, a całość zwieńczyła… kolęda, „Lulajże Jezuniu”. Warto było przekopywać się przez zaspy między Planetarium a Leśniczówką, by zdobyć kable niezbędne do rejestracji tego występu…

Nagranie prosto z konsolety – to kompletny koncert, od pierwszej do ostatniej sekundy. Do całości dołączono okładkę do druku (przód i tray CD) – dostępna przy zakupie całego albumu.

http://skrzek.bandcamp.com/album/2004-01-21-chorz-w-planetarium

Jedna z najpiękniejszych pieśni miłosnych w repertuarze Józefa – tutaj w duecie z Aleksandrą Poniszowską. Ta wersja została zarejestrowana na przełomie lutego i marca 2004 roku w Gliwicach. Uzupełniają ją dwa nagrania z września tego samego roku – koncertowa wersja „Erotyku”, gdzie duet wspomaga Beata Mańkowska oraz instrumentalna impresja „Drzwi”, pełna szybującego w przestworzach Minimooga.

Materiał z oryginalnych taśm-matek, zremasterowany i uzupełniony o okładkę do druku (przód i tray CD) – dostępna przy zakupie całego albumu.

http://skrzek.bandcamp.com/album/erotyk-sp

I jeszcze na koniec garść informacji technicznych: płacić można przez serwis Paypal (także kartami kredytowymi). Single kosztują 1 Euro (czyli 4 zł), pojedyncze płyty 5 Euro (czyli 20 zł), a podwójne albumy 7,5 Euro (czyli 30 zł). Większość materiałów można odsłuchać przez zakupem, co daje dobre wyobrażenie o jakości technicznej danego nagrania.

Obsługą projektu Józef Skrzek Archives zajmuje się firma GAD Records. W wypadku pytań związanych z projektem warto się kontaktować bezpośrednio z nimi.