News

Misterium Dnia Zadusznego w najbliższą niedzielę!

Misterium Dnia Zadusznego (fot. Krzysztof Miller)

Przed nami jedno z ważniejszych wydarzeń, które na stałe zagościło w koncertowym kalendarzu Józefa Skrzeka. W Dzień Zaduszny, 2 listopada, muzyk wraz z zaproszonymi gośćmi zaprezentuje refleksyjne, pełne zadumy kompozycje.

W tym roku Misterium Dnia Zadusznego zabrzmi w Bazylice Św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP w Katowicach-Panewnikach, a grającemu na instrumentach elektronicznych liderowi towarzyszyć będą trzy wokalistki: Aleksandra Poniszowska, Beata Mańkowska i Ela Skrzek, a także organista Henryk Botor i trębacz Czesław Minkus. Całość zwiąże słowem proboszcz panewnickiej parafii, o. Alan Rusek.

Tradycja Misteriów Dnia Zadusznego ma już ponad dekadę, jeszcze dłuższą historię mają koncerty zaduszkowe Józefa Skrzeka w ogóle. W 1997 roku w chorzowskim Planetarium odbył się niezwykły spektakl „Epitafium Dusz”, udokumentowany zresztą przez TVP Katowice. Kilka lat później pojawiła się idea Misterium Dnia Zadusznego, organizowanego w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla, za każdym razem w nieco innym składzie osobowym – śpiewał m.in. katedralny chór. Ważną postacią tych pierwszych edycji był prof. Julian Gembalski, który wdawał się w poruszające muzyczne dialogi z Józefem Skrzekiem. Zresztą posłuchajcie sami:

2 listopada 2014 r., godz. 17:30
Misterium Dnia Zadusznego
Bazylika Mniejsza – Kościół Św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP
Katowice-Panewniki, ul. Panewnicka 76

Aleksandra Poniszowska (śpiew)
Beata Mańkowska (śpiew)
Ela Skrzek (śpiew)
Henryk Botor (organy piszczałkowe)
Czesław Minkus (trąbka)
o. Alan Rusek (słowo)
Józef Skrzek (instrumenty elektroniczne)

Dojazd:


Wyświetl większą mapę